Magnet House Nieruchomości

Szczecin
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czym jest najem okazjonalny?

Autor: Magnet House Nieruchomości, publikacja: 2023-09-04

W ogłoszeniach o wynajmie coraz częściej można się spotkać z formą najmu okazjonalnego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest i co oznacza dla wynajmującego oraz najemcy.

Agent nieruchomości, najem okazjonalny, nieruchomość do wynajęcia

Czym się różni najem okazjonalny od zwykłej umowy najmu?

Najem okazjonalny – jako specyficzny rodzaj umowy – powstał, żeby chronić wynajmującego przed potencjalnie nierzetelnymi najemcami, którzy nie chcą opuścić użyczonego im odpłatnie lokalu. Umowa najmu okazjonalnego zapewnia bowiem możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu oraz usunięcia najemcy. Umowa zawarta w formie najmu okazjonalnego nakłada na najemcę obowiązek złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Umowa taka zawierana jest w formie aktu notarialnego. Co więcej, najemca musi dostarczyć tak zwane wskazanie adresowe, czyli podać adres innej nieruchomości, w której zamieszka, jeśli będzie musiał się wyprowadzić. Pojawia się tutaj obowiązek dostarczenia notarialnie poświadczonego oświadczenia osoby udzielającej wskazania adresowego mającej tytuł prawny do lokalu.

Kto może zawrzeć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego musi zostać zawarta w formie pisemnej na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Stronami umowy najmu muszą być osoby prywatne. Wynajmujący nie może więc prowadzić działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań. Umowy najmu okazjonalnego nie podpiszemy też, jeśli najemcą ma być firma.

Czy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego zabezpiecza też najemcę lokalu przed niestabilnym wynajmującym, ponieważ wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy:

  • najemca użytkuje lokal niezgodnie z przeznaczeniem (np. prowadzi w nim firmę),
  • najemca dewastuje lokal lub dokonuje niedozwolonych przeróbek,
  • najemca zalega z płatnościami za lokal przez co najmniej 3 miesiące, a wynajmujący oznajmił wolę rozwiązania umowy,
  • najemca wynajął lub oddał lokal w użytkowanie osobom trzecim bez zgody wynajmującego.

Wynajmujący musi zachować trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Kto ponosi koszty notariusza?

Kwestię płatności strony ustalają między sobą. Zwyczajowo koszt taksy notarialnej pokrywa strona biorąca (kupno, najem), ale zdarza się, że strony dzielą się płatnością po połowie.

Czy najem okazjonalny trzeba zgłosić?

Fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego należy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, od tego bowiem zależy, czy w przyszłości możliwe będzie wykonanie ewentualnej egzekucji komorniczej. Właściciel mieszkania powinien mieć przy sobie kopię aktu notarialnego oraz oryginał do wglądu.

Eksmisja i egzekucja

Jeśli najemca narusza postanowienia umowy, wynajmujący może wszcząć interwencję. Zgłasza się do najemcy z pisemnym żądaniem wskazującym termin opuszczenia lokalu. Jeśli działania te są nieskuteczne właściciel mieszkania składa do sądu wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Z uwagi na fakt, że do najmu okazjonalnego stosuje się głównie przepisy kodeksu cywilnego, eksmisja i egzekucja mogą być dokonane w miesiącach zimowych.

Sprawdź też: Kancelarie Prawa Cywilnego

Podsumowanie

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest nieco trudniejsze od zwykłej umowy najmu, a także nieco bardziej kosztowne i wymaga pewnej wiedzy, jednak korzyści dla obu stron zdecydowanie sprawiają, że jest warta zainteresowania, stąd też coraz większa jej popularność na rynku najmu.

Wynajem - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 10 634 Specjalistów od Wynajmu Nieruchomości najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wynajmie nieruchomości